Delegácia belgickej vlády na Ukrajine rokuje o spolupráci v obrannom priemysle
Delegácia belgickej vlády na Ukrajine rokuje o spolupráci v obrannom priemysle.
Belgický premiér Bart De Wever pricestoval v sprievode ministra zahraničných vecí Maxima Prévota a ministra obrany Thea Frankena na návštevu Ukrajiny. Federálna vláda chce touto návštevou zdôrazniť svoju trvalú podporu Ukrajine.
Podľa Prévota v prípade návštevy belgickej delegácie „ide o viac než len symbolické gesto“. „Je to misia solidarity, nádeje a neochvejnej podpory pre generáciu Ukrajincov, ktorí bojujú za svoju slobodu a budúcnosť,“ napísal na sociálnej sieti X.
Loading
...
Belga dodala, že belgickí politici najskôr zamieria do mesta Buča v Kyjevskej oblasti, ktoré sa - ako napísal Prévot - stala „symbolom hrôzy a odolnosti“. Okrem toho De Wever na pamiatku obetí vojny položí v Kyjeve veniec kvetov k Múru spomienok.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pozval De Wevera do Kyjeva v marci počas ich stretnutia v Bruseli. Rokovať budú o situácii na frontovej línii a o ďalšej spolupráci v politickej, vojenskej a humanitárnej oblasti.
De Wever tiež využije túto príležitosť na oznámenie ďalšej vojenskej pomoci vo výške jednej miliardy eur. Táto pomoc by sa okrem iného týkala dodávok munície, protilietadlových systémov a lietadiel F-16. Prvé stíhačky by mali byť dodané do konca tohto roka po tom, ako Belgicko dostane svoje prvé lietadlá F-35.
Delegáciu belgickej federálnej vlády počas návštevy na Ukrajine sprevádza približne desiatka zástupcov belgických obranných spoločností. Chcú sa osobne dozvedieť, ako môže belgický priemysel prispieť svojimi špecifickými odbornými znalosťami a technologickým know-how k obrane Ukrajiny.
Chcú tiež vidieť, ako Ukrajina v krátkom čase vybudovala svoje veľké obranné kapacity: v súčasnosti napr. dokáže vyrobiť až štyri milióny dronov ročne. Rozšírenie výrobných kapacít v oblasti obrany bolo od invázie ruskej armády jedným z hlavných bodov európskej a belgickej politickej agendy, pripomenula BELGA.
Počas návštevy belgickej delegácie sa budú riešiť aj zmrazené ruské aktíva, ktoré sa nachádzajú v centre cenných papierov Euroclear v Bruseli. Belgická vláda chce v prospech Ukrajiny využiť príjmy z daní zo zisku, ktorý Euroclear z týchto aktív dosiahne, a to v celkovej výške 1,2 miliardy eur v tomto roku. Belgicko sa však naďalej vyhýba konfiškácii týchto aktív. De Wever v marci varoval, že by to mohlo mať obrovské finančné a právne dôsledky a Rusko by to mohlo považovať za akt vyhlásenia vojny. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Rusi podnikli masívny dronový útok na Dnipro. Zabil najmenej jednu ženu a sedem ďalších ľudí zranil. Čítaj ďalej
Ruský prezident Putin prirovnal amerického miliardára Muska k tvorcovi sovietskych rakiet Sergejovi Koroljovovi. Čítaj ďalej
Ukrajinské drony napadli základňu ďalšej ruskej raketovej brigády, ktorá sa podieľala na útoku na mesto Sumy. Čítaj ďalej
Ukrajina dosiahla pokrok v rokovaniach s USA o nerastných surovinách výmenou za ďalšiu vojenskú podporu. Čítaj ďalej
Žiadny demokratický štát by takúto koloniálnu zmluvu nepodpísal, vraví ekonóm o americko-ukrajinskej dohode o nerastoch.
(SME)Severná Kórea buduje svoju najväčšiu bojovú loď. Bez Rusov by ju zrejme nepostavili.
(SME)Rusko nie je na mier pripravené. Takzvané mierové rokovania za 24 hodín trvajú štvrtý mesiac. Píše Michal Havran.
(SME)Maďarsko získa ďalšie štyri gripeny, Saab v Budapešti zakladá vývojové centrum. Čítaj ďalej