Ministri obrany v Bruseli rokujú o podpore Ukrajiny a mierovej misii
Ministri obrany "koalície ochotných" rokujú v Bruseli o ďalšej podpore Ukrajiny a prípadnej mierovej misii.
Stretnutie krajín takzvanej "koalície ochotných" v sídle NATO organizuje Británia a Francúzsko. Ide o vôbec prvú podobnú schôdzku vo formáte ministrov obrany. Zúčastňujú sa jej zástupcovia troch desiatok krajín.
"Všetci chceme dosiahnuť stabilný, spravodlivý a trvalý mier. Musíme Ukrajine poskytnúť všetko, čo potrebuje. Dnes budeme diskutovať aj o tom, ako to robiť oveľa efektívnejšie," uviedol lotyšský minister obrany Andris Sprúds.
Ukrajina sa od februára 2022 bráni rozsiahlej ruskej ozbrojenej agresii a účastníci štvrtkovej schôdzky pracujú na spôsobe, ako zaručiť bezpečnosť napadnutej krajiny po prípadnom uzatvorení prímeria či mierovej dohody.
Jednou z možností je tiež misia vojakov západných štátov, Moskva ale prítomnosť jednotiek z krajín NATO na Ukrajine zatiaľ kategoricky odmieta.
"Musíme dostať Ukrajinu do čo najsilnejšej pozície, aby si zachovala svoju suverenitu, to znamená okrem iného podporiť ukrajinskú armádu," uviedol britský minister obrany John Healey.
"Je potrebné tiež viac tlačiť na (ruského prezidenta Vladimira) Putina, aby vojnu ukončil," dodal Healey.
Rokovania v Bruseli sa zúčastňujú aj šéfovia francúzskej a britskej armády, ktorí majú informovať ministrov o svojej ceste do Kyjeva z minulého týždňa.
Podľa šéfky európskej diplomacie Kaji Kallasovej, ktorá je tiež medzi účastníkmi, je teraz na jednotlivých štátoch, aby uviedli, ako sa chcú na prípadnej mierovej misii podieľať.
"Najskôr ale potrebujeme vedieť, aký bude cieľ tejto misie. Či bude monitorovacia, mierová, obranná, odstrašujúca," uviedla Kallasová.
"Ukrajinci už pred zhruba štyrmi týždňami súhlasili s prímerím, Rusko ale nie. Takže je jasné, že Ukrajinci chcú mier a Rusko ho zatiaľ nechce, "dodala.
Loading
...
Taktiež podľa fínskeho ministra obrany Anttiho Häkkänena "Moskva nemá záujem na mieri". "Musíme zvýšiť tlak na Rusko, aby si sadlo k rokovaciemu stolu," povedal novinárom.
Cieľom rokovania je podľa neho prerokovať s ostatnými, čo všetko môžu partneri pre Ukrajinu urobiť. Prvým pilierom bezpečnostných záruk je podľa neho silná ukrajinská armáda, druhým sú potom prípadné európske jednotky, ktoré by mohli ukrajinskú armádu podporiť.
Účasť na prípadnej európskej misii nevylúčil ani švédsky minister obrany Pal Jonson. Najskôr ale aj podľa neho musí byť jasno ohľadom toho, ako by mala táto misia vyzerať.
Do koalície sú okrem kľúčových krajín Európskej únie zapojené aj ďalšie štáty, ako je Nórsko, Austrália, Kanada a Nový Zéland.
Súčasťou koalície nie sú Spojené štáty, napokon vznik skupiny je reakciou na zmenu postoja USA voči ruskej agresii na Ukrajinu po nástupe novej administratívy prezidenta Donalda Trumpa.
Podľa bruselského webu Politico vo štvrtok v Bruseli nie je nemecký minister obrany Boris Pistorius, namiesto neho sa stretnutia zúčastní nemecký generál a generálny inšpektor nemeckej armády Carsten Breuer. (ČTK)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Peking poprel, že by niektorej zo strán konfliktu na Ukrajine poskytoval zbrane. Čítaj ďalej
Necelé štyri mesiace je Slovensko bez dodávok zemného plynu z Ukrajiny. Čítaj ďalej
Napriek medzinárodným snahám o mierové riešenie na seba ozbrojené sily Ruska a Ukrajiny v noci znova útočili.
Pri dronovom útoku na mesto Sumy na severovýchode Ukrajiny podľa tamojšieho starostu Arťoma Kobzara zahynul jeden človek a ďalší utrpeli zranenia. Informovala o tom agentúra DPA.
V husto obývanej oblasti východoukrajinského mesta Charkov hlásili po dopade rakety jedného mŕtveho, uviedol starosta Ihor Terechov. Do rána tam zaznamenali aj viac ako 50 zranených. Terechov informoval o škodách na viac ako 20 obytných budovách a 30 rodinných domoch. Výbuchy bolo podľa správ počuť aj na predmestiach Kyjeva a v meste Dnipro.
Gubernátor ruskej Rostovkej oblasti Jurij Sľusar medzitým na Telegrame oznámil, že protivzdušná obrana zachytila a zničila viacero nepriateľských dronov. Podľa predbežných informácií nedošlo ku škodám ani zraneniam. Údaje oboch strán nebolo možné nezávisle overiť, pripomína DPA. (TASR)
USA ukončia mierové úsilie, ak v priebehu niekoľkých dní nebude jasné, že je možné vojnu na Ukrajine zastaviť. Čítaj ďalej
V doterajšom priebehu vojny na Ukrajine stratila ruská armáda 938 970 vojakov. Čítaj ďalej
Prímerie vo vojne na Ukrajine je v súčasnosti nereálne, uviedol ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia. Čítaj ďalej
Donald Trump uviedol, že nepripisuje ukrajinskému prezidentovi zodpovednosť za ruskú inváziu. Čítaj ďalej
Americký prezident Trump očakáva, že na budúci týždeň bude podpísaná dohoda o nerastných surovinách s Ukrajinou. Čítaj ďalej