Ruská armáda zvyšuje hrozbu incidentov v oblasti Baltského mora
Ruská armáda zvyšuje hrozbu incidentov v oblasti Baltského mora, uviedlo lotyšské vojenské spravodajstvo.
Vo výročnej správe, ktorú 6. mája citovali lotyšské médiá, sa uvádza, že Rusko používa agresívne taktiky, ako sú neoprávnené narušenia vzdušného priestoru a blízke stretnutia s loďami a lietadlami NATO.
„Účelom provokácií je s najväčšou pravdepodobnosťou zastrašiť a otestovať potenciálneho protivníka, pričom nie sú vylúčené ani pokusy o zdiskreditovanie reakcií a obranných schopností krajín regiónu,“ uvádza sa v správe.
Ruská Baltská flotila má svoje veliteľstvo a hlavnú základňu v Kaliningradskej oblasti, ktorá má prístup k Baltskému moru. Veliteľstvo ruskej admirality sa nachádza v Petrohrade, ktorý sa tiež nachádza pri Baltskom mori.
Ruská armáda navýšila svoju prítomnosť pozdĺž baltského krídla. Bývalý Západný vojenský okruh, ktorý hraničil s Lotyšskom, bol rozdelený na novovytvorený Leningradský a Moskovský vojenský okruh. Toto bolo oficiálne prezentované ako reakcia na vstup Fínska a Švédska do NATO, upozorňuje lotyšská vojenská rozviedka.
Zmeny zatiaľ neviedli k výraznému posilneniu ruskej bojovej sily v blízkosti Lotyšska. Väčšina ruských vojenských zdrojov zostáva zapojená do vojny na Ukrajine.
Lotyši zaznamenali zníženie vojenských cvičení z dôvodu nedostatku vybavenia a pracovnej sily. Rusko a Bielorusko napriek tomu plánujú koncom tohto roka usporiadať spoločné vojenské cvičenia Západ 2025 ako súčasť dlhodobej série cvičení, ktoré sa konajú každé dva roky od roku 2009.
Rusko sa podľa správy zaviazalo k dlhodobej stratégii militarizácie a Moskva plánuje rozšíriť svoje ozbrojené sily z jedného na 1,5 milióna vojakov, pričom sa bude zameriavať najmä na západné krídlo.
Hoci úplné dosiahnutie takýchto cieľov môže trvať roky alebo dokonca desaťročie, Lotyšsko by malo očakávať postupný nárast prítomnosti vojakov v blízkosti svojich hraníc po zmiernení intenzity vojny na Ukrajine, uvádza sa v správe.
Správa tiež zdôrazňuje, že ruská vojnová ekonomika zostane do veľkej miery zachovaná aj po ukončení bojov na Ukrajine.
Odklon od mierových ekonomických priorít posilňuje trvalú potrebu vonkajšej konfrontácie a vojenskej expanzie, čím sa agresívna zahraničná politika Moskvy stáva nielen strategickou voľbou, ale aj domácou nevyhnutnosťou, dodala lotyšská Vojenská spravodajská a bezpečnostná služba. (Kyiv Independent)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Kremeľ potvrdil stretnutie Roberta Fica s Vladimirom Putinom 9. mája v Moskve.
(TASR)Ukrajina varovala pred účasťou zahraničných vojsk na oslavách v Rusku 9. mája. Čítaj ďalej
Mýtus o oslobodení bol obzvlášť úspešnou súčasťou komunistickej propagandy. Píše Arpád Soltész.
(SME)Fico s Ruskom dotovali opravu cintorína v Michalovciach. S Bratčikovom si tam podali ruky.
(Korzár)Vstup Ukrajiny do EÚ nie je dobrý obchod. Nie je pridanou hodnotou, ale bude znamenať krach, napísal Viktor Orbán. Čítaj ďalej
Rusko a Ukrajina si vymenili po 205 vojnových zajatcov, oznámilo ruské ministerstvo obrany. Čítaj ďalej
Rusko aktívne verbuje žoldnierov z Kuby. Údajne sa tak deje už od roku 2023. Čítaj ďalej
Severná Kórea poslala do Ruska 15-tisíc ľudí, aby zmiernili nedostatok pracovných síl, spôsobený vojenskými stratami. Čítaj ďalej