Dary sa uskutočnili prostredníctvom ruskej dcérskej spoločnosti firmy De Heus.
Denník Volkskrant upozornil, že spoločnosť De Heus, ktorú vlastní jedna z najbohatších rodín v Holandsku, sa nedištancovala od svojej ruskej dcérskej pobočky.
Video zverejnené na sociálnych sieťach vlani v decembri ukazuje, ako dvaja ruskí dobrovoľníci ďakujú firme De Heus a ukazujú pritom na škatuľku liekov proti bolesti. Dobrovoľníci spresnili, že lieky proti bolesti sú súčasťou „obrovskej zásielky s tovarom“ od holandskej spoločnosti, určenej na pomoc ruským vojakom na fronte.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Polovica darov mala putovať v prospech 103. mechanizovanej pešej brigáde v Donecku a druhá polovica ruskej delostreleckej divízii na území Luhanska.
O uvedenom videu ako prvý na sieti X informoval už minulý týždeň novinár z regionálneho holandského periodika BN/De Stem, ktorý tiež upozornil, že firma De Heus zavrela webovú stránku, na ktorej vyjadrovala podporu Ukrajine.
Podľa Volkskrant k zavretiu webovej stránky došlo po tom, ako sa firma De Heus vlani v decembri dostala na ruský čierny zoznam spoločností, ktoré podporujú Ukrajinu. Cieľom ruského zoznamu bolo „systematicky vyčistiť domáci trh od tých, ktorí hrajú dvojitú hru“.
Hovorca spoločnosti De Heus pre Volkskrant povedal, že darovanie liekov bolo „miestnou akciou“, o ktorej spoločnosť nevedela a na ktorú nedala súhlas. Zdôraznil, že „takéto akcie sa nebudú opakovať“. Webová stránka podľa jeho slov bola odstránená z dôvodu bezpečnosti zamestnancov v ruskej továrni.
NL Times pripomenul, že firma De Heus je „veľkým hráčom“ v rámci holandského agrosektora. Firmu vlastní rodina De Heusovcov, ktorá je podľa holandskej webovej stránky Quote jednou z najbohatších rodín v krajine, s odhadovaným majetkom okolo 1,9 miliardy eur.
V Rusku má spoločnosť De Heus väčšinový podiel v spoločnom podniku s ruskou spoločnosťou MKorma s názvom PJSC De Heus. Na rozdiel od iných spoločností De Heus v posledných rokoch nezmrazil a ani nezmenšil svoje ruské podnikateľské aktivity. Iné holandské spoločnosti, ako napríklad Heineken či Unilever, predali svoje ruské dcérske spoločnosti ruskej strane, pričom prišli o stovky miliónov eur.
Hovorca De Heus pre Volkskrant potvrdil že firma sa už rok a pol snaží znížiť svoj podiel v spoločnom ruskom podniku prevodom akcií, ide však o veľmi zložitý proces, pretože je potrebný aj súhlas vlády. (TASR)