Naopak, Moskva zosilnila výzvy na predĺženie vojny, kým nedosiahne svoje ciele, upozornili americkí analytici.
Kremeľ sa naďalej usiluje o ospravedlnenie vojnových cieľov ruskej vlády, ktoré vykresľuje ako boj o existenciu Ruskej federácie.
Novinár spojený s Kremľom zverejnil 18. mája úryvky z rozhovoru s Putinom. V ňom Putin tvrdil, že Rusko má dostatok personálu a vybavenia na to, aby dotiahlo vojnu na Ukrajine do jej takzvaného „logického“ konca a dosiahlo výsledky, ktoré Rusko považuje za „nevyhnutné“.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Putin zopakoval známu rétoriku Kremľa a trval na tom, že akékoľvek mierové rozhovory musia riešiť „základné príčiny“ vojny a zaručiť „ochranu“ rusky hovoriacich Ukrajincov, o ktorých tvrdil, že považujú Rusko za svoju „vlasť“.
Prokremeľský novinár Pavel Zarubin v nedeľu zverejnil úryvky z údajného nového rozhovoru s Putinom. V ňom ruský prezident uviedol, že Rusko má údajne dostatok zdrojov na to, aby doviedlo vojnu na Ukrajine do „logického konca“ s výsledkami potrebnými pre Kremeľ.
Zopakoval tiež naratívy o „ochrane rusky hovoriacich ľudí“ a vyzval na riešenie „základných príčin“ vojny v rámci možných rokovaní.
Podľa ukrajinského denníka The Kyiv Independent a ruských médií sú však tieto úryvky zábery z dokumentu „Rusko. Putin. 25 rokov“, ktorý bol zverejnený ešte 4. mája.
Inštitút pre štúdium vojny sa domnieva, že ich opakované verejné použitie deň pred rozhovorom s Trumpom je pokusom Kremľa vytvoriť dojem sily u západného aj domáceho publika.
V tejto súvislosti predstavitelia ruských úradov pokračujú vo svojej agresívnej rétorike. Najmä Putinov poradca Vladimir Medinskij vyhlásil, že Rusko je pripravené „bojovať tak dlho, ako bude potrebné“, a tajomník ruskej Bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev opäť naznačil možné použitie jadrových zbraní.
Inštitút pre štúdium vojny sa domnieva, že ruské sily trpia ťažkými stratami na bojisku tempom, ktoré nemusí byť v strednodobom ani dlhodobom horizonte udržateľné.
Okrem toho sa zdá, že ruská ekonomika je pod silným tlakom v dôsledku zlého riadenia a zaťaženia vojnou - rastie inflácia, akútny je nedostatok pracovnej sily a štátny investičný fond poklesol.
„Pokračujúce vyčerpávanie ruského materiálu, personálu a ekonomických zdrojov súčasným tempom pravdepodobne postaví Putina pred rozhodnutie v roku 2026 alebo 2027.“ (Ukrajinská pravda, SITA)