EÚ zvažuje, že v rámci sankcií proti Rusku vyradí vyše 20 bánk zo systému SWIFT
EÚ zvažuje, že vyradí viac ako 20 ďalších bánk z medzinárodného platobného systému SWIFT.
Plánuje tiež zníženie cenového stropu pre ruskú ropu a zákaz plynovodov Nord Stream ako súčasť nového balíka sankcií, ktorého cieľom je zvýšiť tlak na Moskvu, aby ukončila vojnu proti Ukrajine. Informuje o tom Bloomberg.
Podľa zdrojov oboznámených s plánmi, ktoré nechceli byť menované, Európska komisia konzultuje tieto návrhy s členskými štátmi. Rozhodnutie o načasovaní možných obmedzení ešte nebolo prijaté.
Sankcie EÚ si vyžadujú podporu všetkých členských štátov a môžu sa zmeniť skôr, ako budú formálne predložené a schválené.
EÚ zvažuje ďalšie zákazy transakcií pre približne dve desiatky bánk a nové obchodné reštrikcie v hodnote približne 2,5 miliardy eur, keďže sa snaží ďalej obmedziť príjmy Ruska a jeho schopnosť dostať sa k technológiám potrebným na výrobu zbraní.
V rámci balíka, o ktorom sa diskutuje, Komisia plánuje navrhnúť zníženie stropu skupiny G7 (USA, Kanada, Japonsko, Británia, Nemecko, Taliansko a Francúzsko) na ceny ropy na približne 45 USD (39,82 eura) za barel (159 litrov) zo súčasných 60 USD.
Tento krok si bude pravdepodobne vyžadovať podporu zo strany USA. V rámci dohodnutého systému tak môžu poskytovatelia prepravných a poisťovacích služieb ponúkať servis odberateľom ruskej ropy, len ak jej cena je nižšia ako tento strop.
Ministri financií zo skupiny G7 tento týždeň na stretnutí v kanadskom Banffe nedospeli k dohode o znížení stropu.
Diskusie prichádzajú v čase, keď Trump naliehal na Moskvu a Kyjev, aby viedli priame rozhovory o prímerí a mierovej dohode. Trump sa zatiaľ vyhýba uvaleniu nových sankcií na Rusko napriek tomu, že sa nimi niekoľkokrát vyhrážal. Sankcie zavedené za bývalého amerického prezidenta Bidena zostávajú v platnosti.
V prípade plynovodov Nord Stream však plán sankcií EÚ získal podporu Nemecka. Nový nemecký kancelár Friedrich Merz nedávno povedal, že podporuje návrh Komisie „začať pracovať na európskych opatreniach proti plynovodom Nord Stream“.
Sankcie by mohli zastaviť debaty o oživení týchto plynovodov, ktoré sa zintenzívnili, keď sa Trump snažil sprostredkovať mier medzi Ruskom a Ukrajinou. No aj bez formálneho zákazu je nepravdepodobné, že by v dohľadnej dobe došlo k aktivácii plynovodov Nord Stream, ktoré boli čiastočne poškodené výbuchmi v roku 2022.
Sankcie by dodali váhu stanovisku Európy, že si neželá žiadny zmysluplný návrat ruských plynovodov. Európsky blok plánuje do konca roku 2027 vyradiť ruské fosílne palivá.
Okrem toho sa EÚ snaží rozšíriť svoje sankcie na ruskú tieňovú flotilu ropných tankerov a zvažuje ďalšie obmedzenia pre veriteľov, ktorí údajne napomáhajú vojnovému úsiliu Moskvy, ako aj ruskému fondu priamych zahraničných investícií, uviedli zdroje.
Blok chce do svojho ďalšieho sankčného balíka, ktorý bude už 18. od ruskej invázie na Ukrajinu v roku 2022, zahrnúť aj klauzuly na ochranu európskych firiem pred arbitrážou v rámci bilaterálnych investičných zmlúv, dodali zdroje. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Šéfka diplomacie EÚ Kallasová vyzvala na „čo najsilnejší medzinárodný tlak“ na Rusko v reakcii na útoky proti Ukrajine. Čítaj ďalej
Druhé kolo rokovaní medzi Ruskom a Ukrajinou bude veľmi pravdepodobne opäť v Istanbule. Čítaj ďalej
Rusko a Ukrajina si v rámci tretej fázy vymenili zvyšných 303 zajatcov v súlade s dohodou z Istanbulu. Čítaj ďalej
Ukrajinský prezident opäť apeloval na zahraničných lídrov, aby zvýšili svoj tlak na Rusko. Čítaj ďalej
Počet obetí masívneho ruského útoku na ukrajinské oblasti sa zvýšil na 12 vrátane troch detí a desiatky zranených. Čítaj ďalej
Ruské nočné vzdušné útoky zabili na Ukrajine najmenej deväť ľudí. Čítaj ďalej
Ruský nočný dronový útok na Kyjevskú oblasť zabil troch ľudí a najmenej desať ďalších zranil. Čítaj ďalej
Priemerný zárobok ruských vojnových zajatcov na Ukrajine sa pohybuje medzi 1500 až 2000 hrivien. Čítaj ďalej