Palác Caserta zrušil koncert prokremeľského dirigenta Gergijeva
Taliansky Kráľovský palác Caserta zrušil koncert prokremeľského dirigenta Gergijeva.
K takémuto rozhodnutiu pristúpil po tom, ako sa proti vystúpeniu tohto osobného priateľa ruského prezidenta Vladimira Putina ostro ohradila časť politikov i verejnosti.
Gergijev (72) neodsúdil ruskú inváziu na Ukrajinu, za čo bol v marci 2022 prepustený z postu šéfdirigenta Mníchovskej filharmónie. Odvtedy neodohral v Európe žiaden koncert.
Do Talianska ho pozvala vláda regiónu Kampánia, v ktorom palác Caserta leží. Jeho plánovaný koncert v tomto paláci z 18. storočia pri Neapole však vyvolal búrlivú diskusiu - kritizovala ho talianska ústredná vláda, a odsúdil ho Kyjev i ruská exilová opozícia, ktorá v súvislosti s ním vyzývala na protesty. Niekoľko dní tak bolo nejasné, či sa vôbec uskutoční. Neistotu napokon ukončilo až pondelňajšie oznámenie vedenia paláca o zrušení koncertu.
„Riaditeľstvo Kráľovského paláca Caserta nariadilo zrušenie symfonického koncertu pod taktovkou Valerija Gergijeva, ktorý bol naplánovaný v rámci festivalu Un'Estate da Re (Kráľovského leta) na 27. júla,“ oznámil palác bez uvedenia dôvodu zrušenia koncertu.
Takýto krok privítal taliansky minister kultúry Alessandro Giuli. „Zrušenie koncertu pod taktovkou maestra Gergieva... rešpektuje logiku zdravého rozumu a morálnu potrebu chrániť hodnoty slobodného sveta,“ povedal. Agentúra ANSA približuje, že viacerí laureáti Nobelovej ceny adresovali list predsedníčke Európskej komisie Ursule Von der Leyenovej, talianskym orgánom i predsedovi regionálnej vlády Kampánie Vincenzovi De Lucovi, v ktorom žiadali o zrušenie koncertu. S rovnakým zámerom vznikla aj internetová petícia, ktorú podpísalo približne 16.000 ľudí.
Na správu o zrušení koncertu s nadšením reagovala aj nadácia Fond boja proti korupcii, ktorú založil medzičasom zosnulý ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj. „Hurá!“ napísala v tejto súvislosti na sociálnych sieťach. „Putinovi kamaráti by nemali cestovať po Európe, akoby sa nič nestalo,“ dodala.
Naopak, za „škandalózny“ označil tento krok ruský veľvyslanec v Ríme Alexej Paramonov. V príspevku na Facebooku sa ohradil voči politike „rušenia“ ruskej kultúry na Západe. Dodal tiež, že je smutné sledovať, ako Taliansko „podriaďuje svoju kultúrnu politiku požiadavkám Ukrajincov a iných prisťahovalcov“. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
NATO i Únia potvrdzujú, že Rusko v Európe vykonáva kyberútoky a manipuluje, tvrdí rumunský prezident Dan. Čítaj ďalej
Ukrajinská bezpečnostná služba pri rozsiahlych prehliadkach zadržala predstaviteľov protikorupčného úradu. Čítaj ďalej
Tretie kolo mierových rokovaní medzi Moskvou a Kyjevom sa uskutoční v stredu 23. júla. Čítaj ďalej
Predstaviteľ moskovského patriarchátu potvrdil, že sa stretne s pápežom. Čítaj ďalej
Zelenskyj vymenoval 16 nových veľvyslancov, Ukrajina otvorí nové konzuláty vrátane Slovenska. Čítaj ďalej
Británia uvalila sankcie na 135 ropných tankerov ruskej tieňovej flotily a dve spoločnosti. Čítaj ďalej
Británia vyzvala spojencov na 50-dňovú kampaň na vyzbrojenie Ukrajiny a vyzýva ignorovať Trumpove ultimátum. Čítaj ďalej
USA a Nemecko sa dohodli na dodaní piatich systémov protivzdušnej obrany Patriot Ukrajine. Čítaj ďalej